Kam SMERuje dlhodobá nezamestnanosť?

Autor: Matej Madar | 17.12.2014 o 10:49 | Karma článku: 3,72 | Prečítané:  478x

Musíme uznať, že dlhodobá nezamestnanosť je náš veľký spoločenský problém. Pasujeme sa s ním už veľmi dlho a dovolím si povedať, že bez väčších úspechov. Pre posúdenie som si dal tú námahu a medziročne si porovnal, ako sa od roku 1999 (data dostupné na stránkach UPSVaR) až doteraz vyvíjali počty dlhodobo nezamestnaných a všetkých evidovaných nezamestnaných za mesiac október v jednotlivých rokoch.

V prvej tabuľke a na prvom grafe, môžeme vidieť absolútne čísla.

Čo tam všetko vidíme? Enormná nezamestnanosť (v roku 2001 bezmála pol milióna!) postupne klesá až do roku 2008. Rýchly ekonomický rast, príchod nových investorov, vstup Slovenska do EU... zrazu prichádza kríza a všetko s tým spojené... nezamestnanosť medziročne prudko narástla- o vyše 140 000 ľudí. A ďalej miernym tempom rástla až do roku 2012. Od roku 2013 začína klesať a zatiaľ to vyzerá tak, že medziročne bude klesať aj naďalej.

Dlhodobá nezamestnanosť kopíruje trend vývoja celkovej evidovanej nezamestnanosti, samozrejme s istým oneskorením- kým celková stúpla v roku 2009, prirodzene, dlhodobá rapídne stúpla až o rok na to. Všimnime si však čísla- kým celková nezamestnanosť zďaleka neatakovala polmiliónovú hranicu, dlhodobá nezamestnanosť je dnes na úrovni najťažších rokov 1999-2003.

Na druhom grafe môžeme vidieť percentuálny podiel dlhodobej nezamestnanosti na celkovej nezamestnanosti.

 

Z grafu je evidentné, že s výnimkou extrému roku 2009, kedy bol výnimočný prítok nezamestnaných majú dlhodobo nezamestnaní stúpajúcu tendenciu na celkovom počte uchádzačov o zamestnanie. A zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, žeby sa to malo meniť. Potenciál odvodových úľav platných od 1.11.2013 sa vyčerpal a okrem tohto nástroja nevidím v platnosti iný, ktorý by mohol zásadne zmeniť túto tendenciu. A percentom stabilne okolo polovičnej hranice z celkovej nezamestnanosti sa určite nedá chváliť.

Môj návrh ako by sa dala situácia lokálne riešiť nájdete tu:

http://matejmadar.blog.sme.sk/c/367609/dajme-pracu-dlhodobo-nezamestnanym-v-ziline-a-nemusi-to-byt-ani-problem.html

Ak sa vrátime k prvému grafu, je bordová čiara jasnou hranicou. Nezamestnanosť v priestore nad ňou, je vo veľkej miere ovplyvnená hospodárskymi výsledkami, zahraničnou politickou situáciou, ekonomickým rastom nás, no predovšetkým našich partnerov kam exportujeme a pre ktorých vyrábame- ak sa darí im, bude sa dariť aj nám aj keby premiérom bol Pepek námorník. Dovolím si povedať, že v tejto oblasti je vplyv krokov vlády tak 20:80 v prospech vývoja zahraničnej ekonomiky (ak sa niekto orientuje výhradne na export tak aj to som prestrelil). Ak niekto potrebuje zamestnať tak zamestná. Síce nie piatich, len štyroch zamestnacov- ale tak či tak zamestná.

A potom je tu armáda dlhodobo nezamestnaných, ktorí tvoria viac ako polovicu nezamestnaných na Slovensku. Stabilne je ich okolo 200 000. Ak si niekto myslí, že toto číslo klesne podobne ako v rokoch 2007-2008 vďaka novej práci je na omyle. O veľkých investíciách ani chýru ani slychu a gro z týchto dlhodobo nezamestnaných je z generácie babyboomerov, ktorí si tak ľahko nenájdu prácu ako pred siedmimi rokmi. Práve tu je vplyv SMERovania politiky zamestnanosti súčasnej vlády najviac citeľný. Dovolím si povedať, že pomer vládne kroky a ekonomika je v tomto prípade v opačnom garde a to v priemere tak 80:20 v prospech politiky zamestnanosti.

Inak povedané: Ak sa na to pozrieme vertikálne a na modrej čiare umiestnime tých čo sa evidovali dnes, na bordovej tých čo sa evidovali pred dvanástimi mesiacmi, na samom spodku sú tí čo sa evidovali dajme tomu pred dvadsiatimi rokmi a v tomto garde umiestnime medzi nich ostatných, potom dôjdeme k nepriamej úmernosti, keď tí čo sa evidovali ako poslední sa majú šancu najrýchlejšie uplatniť pokiaľ ekonomika rastie (samozrejme plošne vzaté, nerátajúc odbor, odbornosť atď.) bez výraznejšieho ohľadu na platné zákony ohľadom zamestnávania. Naopak, tí ktorí sú evidovaní dlhé roky sa nemajú šancu uplatniť bez vhodného nastavenia týchto zákonov a ďalšej sociálnej pomoci.

Na záver. Akosi sme si zvykli na výhovorky. Kým ekonomika padala tak sme počuli: „Robíme všetko čo sa dá, ale viete je kríza.“ A my sme prikyvovali. Teraz  počujeme chválenie: „Pozrite sa ako sa darí zamestnanosti. Rastie vďaka opatreniam tejto vlády.“ A my prikyvujeme. Dovolím si opravu: Celková zamestnanosť rastie vďaka rastu zahraničnej ekonomiky, za obdobia úradovania tejto vlády. Dlhodobá nezamestnanosť stagnuje, pretože zákonník sa znepružňuje a kroky vlády za posledné roky pripomínajú skôr slepé výstrely do tmy a čakanie na to čo z toho sa podarí, než komplexné riešenie problematiky. Táto problematika podľa mňa neSMERuje nikam a najviac tým trpia tí najslabší- marginalizované skupiny- dlhodobo nezamestnaní, ľudia po päťdesiatke, absolventi, etnické komunity, ľudia so zdravotnými problémami aj mamičky po materskej... tí čo čakajú v tejto oblasti na istoty, čakajú na Godota, ktorý stále neprichádza...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?