Univerzálne referendum

Autor: Matej Madar | 18.1.2015 o 22:39 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  609x

Najbližšie referendum, ktoré sa uskutoční 7. februára, nebude o nič menej užitočné, alebo potrebné ako referendá, ktoré sa už na Slovensku doteraz uskutočnili. Bude len iné...

O slovenských referendách, o otázkach v nich, aj o tom ako dopadli sa môžete dočítať tu:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_referend_na_Slovensku

To, že sa v tomto referende, neriešia ekonomické otázky, ale ide o otázky hodnôt, nijako nepodceňuje jeho dôležitosť.

A nejde tu len o hodnoty kresťanstva a katolicizmu. Som si istý a diskusie s inými ľuďmi ma utvrdzujú v tom, že v tomto referende prídu vyjadriť svoj názor na vec aj ľudia nepraktizujúci svoju vieru, neuznávajúci Cirkev, alebo rovno neveriaci. Voliči červených, bielych, modrých, voliči viac napravo, voliči viac v ľavo, ľudia -násťroční, mladí, v produktívnom veku i ľudia na dôchodku, ľudia rôznych farieb pleti a pôvodu... Jedna vec ich totiž spája: Všetci do istej miery uznávajú konzervatívne a tradičné hodnoty.

Ak niekto povie, že sa už rozkopávajú otvorené dvere dovolím si oponovať. Kontroverzná Národná stratégia ochrany ľudských práv, ktorá je nepochybne do značnej miery ovplyvnená liberálnymi európskymi trendmi sa bude na vláde z "istých" príčin schvaľovať až po referende a pevne verím, že aj správa Estrela si čoskoro dá nové meno a znovu sa bude snažiť o všeobecné prijatie.

Osobne som presvedčený, že aj keby referendum nepresiahlo práve 50%-nú hranicu, bude úspešné iným spôsobom. Samozrejme tým nechcem povedať, že ísť vyjadriť svoj názor je nepotrebné a zbytočné, práve naopak. Každý jeden vložený referendový lístok bude dôležitý. Bude totiž obrazom myslenia nás ako spoločnosti a som presvedčený, že žiadna politická strana, ktorá je, alebo bude pri moci, si nedovolí ísť proti presvedčeniu výraznej časti svojich voličov.

Na Slovensku je približne 4,4 milióna oprávnených voličov. Petíciu za vyhlásenie referenda podpísalo 420 000 občanov. Už aj to je úspech. Pevne však verím, že s otázkami je stotožnených omnoho viac  ľudí. Omnoho viac. Problémom je skôr  istá letargia k aktívnej účasti na veciach verejných. A práve to sa snažia využiť liberálne prúdy, na čele s tými najvplyvnejšími - médiami. Svojou (ne)kampaňou sa snažia umocniť to o čom hovoria: Referendum je podľa nich o nedôležitých otázkach, ktorým sa netreba venovať a nie je o nich potrebná ani plošná spoločenská diskusia. Kto má konzervatívny názor je jednoducho spiatočnícky, neinteligentný, málo rozhľadený a netolerantný. Veď dnes je už „iná“ doba. Preto je pre nich nie-normálne, ak niekto neprijíma dnešné „osvietenské“ názory, ktoré sa žiaľ skrývajú za falošnú ilúziu slobody a slobodného myslenia. Ísť proti tomuto prúdu skrátka "nie je in".

 Tu prichádzam k podstate. Svojou neúčasťou na referende sa možno nevedome a možno nedobrovoľne pripojíte k názorovému prúdu s ktorým nesúhlasíte. Stanete sa ovcou, ktorou nikto z nás nechce byť. Váš (ne)hlas bude onou vodou na mlyn liberálnym myšlienkam, ktoré nepodporujete a s ktorými nesúhlasíte.

Preto príďte vyjadriť svoj názor 7. februára do referendovej miestnosti. Príďte, pretože Váš hlas je dôležitý. Príďte, pretože rozhodujete o budúcnosti smerovania výchovy svojich detí, ich detí a detí ich detí. Príďte, aj vtedy ak nesúhlasíte so všetkými otázkami, tak ako to napríklad vyhlásil aj náš prezident. Takto dal ako jeden z ústavných činiteľov referendu podporu a zároveň váhu, ktorú pre budúcnosť Slovenska má. Príďte...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?