Projekt rodina a práca... žiaľ, len ďalšie nesystémové opatrenie...

Autor: Matej Madar | 19.1.2015 o 21:47 | (upravené 19.1.2015 o 21:54) Karma článku: 3,46 | Prečítané:  683x

Stretnú sa Jano s Robom a dajú sa do reči... Nie, to nie je začiatok zlého vtipu, ale asi realita na Úrade vlády a Ministerstve práce...

Robo hovorí: Týýý, Jano počuj, mám tu zvyšných 23 mega z eurofondov a neviem čo s nimi, vymyslí niečo, lebo nám prepadnú. Týýý, vieš čo Robo? Mám bomba nápad! Podporme zamestnávanie mamičiek na rodičovskom príspevku a preplaťme zamestnávateľom 60?... hmmm... 70?...aaaaaaaa nech nežerem... 90% ceny práce. Zamestnáme mamičky, spravíme si na tom kampaň, však je pred voľbami a minieme peniaze, čo by aj tak išli do čááávesu... hmmm... a ešte mi teraz napadlo, však podporme aj detské kútiky nech mamičky majú kam dať  deti. A vieš čo Jano? To nie je zlý nápad... hmmm... ale čo Blava? Tu by sa to najlepšie hodilo. Je tu kopa firiem čo by to využila... a vieš čo? Nejaké 3 mega na to pre istotu niekde nájdem. Aspoň tak zakryjeme prípadné fiasko, keby to nevyšlo a aj sa nám to výborne hodí do kampaňového sociálneho balíčka ... Výborne Robo. Tak ja idem zvolať tlačovku, nech sa s tým čo najskôr pochválime...

Takto nejako na mňa celý tento cirkus pôsobí a nemôžem si odpustiť, ale takto zrýchlený projekt nemá šancu na výraznejší úspech. Má kopu medzier... Veď uznajte:

Zriadiť detský kútik je vzhľadom na hygienické predpisy a ďalšiu legislatívu OBROVSKÝ (ak nič iné tak administratívny) problém. A to sa určite za mesiac, dva zásadne nezlepší. Veď len na to bude treba dlhší čas...

Štát podporí náklady na opatrovateľku a drobné vybavenie, avšak zásadnú investíciu tak, aby bolo niečo také vôbec zrealizovateľné necháva na pleciach firiem. Vzhľadom na to, že v prípade úspechu je garancia dotácii len do konca roka, je realizovateľnosť prinajmenšom otázna.

Hlavu XXII v tomto prípade máme v podmienkach: Najviac dotovať môžeme 10 pracovných miest v jednej firme - to by bolo pre firmu najzaujímavejšie, no zároveň by sme boli radi keby bolo tých miest čo najviac na skrátené úväzky. Najlepšie by bolo mať zamestnaných čo najviac takýchto mamičiek, nech má zmysel pre nás budovať detský kútik. Keďže však môžeme zamestnať len desať mamičiek, je otázne či to má zmysel hlavne vtedy, ak by som po ukončení projektu mal ťahať celý kútik aj s nákladmi na jeho zamestnanca a aj s nákladmi na zamestnané mamičky (lebo ich musím zobrať na dobu neurčitú!). Ideálne by bolo sa spojiť s inou firmou čo je poblízku, nech si náklady rozdelíme. Nájsť však vhodne veľkú firmu, dohodnúť sa na spolufinancovaní, na priestoroch zariadenia, jeho obsadení a rekonštrukcii, na všeobecných právnych náležitostiach z toho vyplývajúcich...hmmm... to si radšej budem robiť sám. Avšak, to sa mi neoplatí.

Ďalej tu vidím akési bulharské konštanty. Oslovených 150 zamestnávateľov by malo vytvoriť cca 1800 nových plných pracovných miest, na ktorých by malo byť zamestnaných okolo 5000 mamičiek na rodičovskom príspevku. Pričom, jedna firma môže takto požiadať dotáciu na maximálne 10 pracovných miest s rôznym fondom pracovného času ???

Na záver. Platforma žien Slovenska v reakcii na návrh druhého sociálneho balíčka, ktorý predstavila v piatok vláda sa okrem iného vyslovila nasledovne: „Udržateľnosť projektu je otázna, keďže prostriedky z eurofondov budú poskytnuté na dobu určitú a zamestnávateľ musí ženu zamestnať na dobu neurčitú. Hoci tento nástroj krátkodobo vyrieši problém zamestnanosti žien, vytvára tlak a dodatočné náklady zamestnávateľom. Kritická situácia je najmä so zamestnávaním žien, ktoré majú dieťa do troch rokov. Nedostatok jaslí a predškolských zariadení a nízky rodičovský príspevok predstavuje systémové problémy v sociálnej politike, ktoré by mala vláda začať riešiť."
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?