Alegória o penzijnom systéme

Autor: Matej Madar | 27.1.2015 o 0:49 | (upravené 27.1.2015 o 12:05) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  274x

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolami, bola raz jedna nemocnica. K lekárovi XY raz prišiel pacient s tým, že ho bolí chrbát. Lekár XY predpísal pacientovi liek A a to 18 mg denne. Pacientovi sa uľavilo a chrbát ho prestal bolieť. No to, že lekár XY predpísal pacientovi liek A, bolo dobré i pre lekára. Za predpísanie lieku A dostával od jeho dodávateľa za každý mg provízie. Tak si lekár XY mohol dopriať nakúpiť zariadenie ambulancie, urobiť si reklamu, nakúpiť liečebne stroje a mnoho, mnoho ďalšieho.

Po mnohých rokoch však prišiel zvrat. Starý lekár odišiel do dôchodku a pacient sa  potuloval od lekára k lekárovi. Všetci mu stále predpisovali liek A, no a všetci z toho mali provízie tak ako starý lekár. Žiaľ, pacientovi sa časom bolesti pomaly začali vracať. Napokon skončil u lekára ĽK. Lekár ĽK mal svoju víziu o liečení pacientovej diagnózy. Razil si svoju cestu liečenia, ktorú videl vonku v iných nemocniciach. Treba uznať, že ohľadom svojej liečby s kolegami nenašiel vo všetkom konsenzus a že  na danú diagnózu v iných nemocniciach predpisovali aj iné lieky. Avšak, vzhľadom na lokalitu nemocnice, na stav jej pacientov, technický stav nemocnice a ďalších okolností, bola liečba jeho spôsobom asi najschodnejšia.  Nášmu pacientovi sa rozhodol ďalej predpisovať liek A, z ktorého mal tak ako všetci lekári svoju províziu. Ostal ale pri dávke len 9 mg a nášmu pacientovi predpísal ešte aj 9 mg lieku B, z ktorého províziu nemal. Prišiel teda o polovičku svojich príjmov z provízie lieku A. To znamená, nemohol si tak rýchlym tempom meniť zariadenie ordinácie, robiť tak veľkú reklamu a podobne. Na druhej strane, pacientovi sa začali bolesti pomaly strácať. Keď sa ho pacient spýtal, či to, po toľkých rokoch čo je zvyknutý na liek A, nebude mať neblahé účinky ubezpečil ho, že sa tak nestane. Ak bude poctivo najbližšie roky brať predpísané dávky, v predpísaných intervaloch, určite mu bude lepšie ako pri samotnom lieku A. No a tak ako všetci doktori mu povedal niečo v zmysle: „Nebojte sa ujo, po tomto lieku sa budete cítiť ako dvadsaťročný.“ A ešte niečo v zmysle: „Ešte budete cez deň vrecia zemiakov na chrbte nosiť a potom až do rána dievčatá na zábave vykrúcať.“ Ale veď to poznáte, to hovoria všetci doktori.

Náš pacient však po rokoch začal špekulovať a našiel si iného doktora JR, ktorý si myslel, že je tiež špecialista. Navyše doktora ĽK nemal veľmi v láske, lebo naučil ľudí, že existuje aj liek B, z ktorého doktori nemali provízie. To mu nabúravalo plány na financovanie štruktúr jeho ambulancie. Rozhodol sa teda, že nášmu pacientovi pomôže podľa seba. Pre začiatok, upravil dávkovanie- liek A zvýšil na 14 mg, a liek B znížil na 4 mg. Samozrejme zvýšil si tak províziu. Plus ešte upravil dávkovanie tak, že ráno nech si dá pacient liek B ako chce, ale večer si ho už musí  dávať povinne. No a čakal čo sa stane.

Po nejakom čase sa pacientovi objavili z lieku B vedľajšie príznaky. Drobnou zmenou podávania by sa hádam aj dali odstrániť. No doktor JR po porade s úradujúcim primárom  docentom RF sa rozhodli na základe jedného prípadu pristúpiť k radikálnemu riešeniu situácie. Poukazujúc na nášho pacienta, odporučili všetkým ktorý berú liek B, aby ho prestali používať. Liek B označili za podvod a lekára ĽK za doktora, ktorý všetkým klamal. Darmo im doktor ĽK hovoril, že on im liečbu nastavoval inak, darmo mu prisviedčali ostatní doktori, ktorí s ním spolupracovali. Ľudia im neuverili. Povedali si: „No keď to hovorí docent RF, tak to predsa MUSÍ byť pravda!“ A tak sa opäť začali liečiť len liekom A. Napokon z toho najlepšie vyšiel docent RF, doktor JR a ostatní doktori okolo ich partie, ktorým začali opäť tiecť provízie z lieku A, no a tak si mohli pokojne renovovať svoje kancelárie a platiť drahú reklamu. A naši pacienti? Síce sa im zdravotný stav pomaly zhoršoval, ale povedali si: „Za chvíľu tu už aj tak nebudeme, tak už to radšej nechajme tak.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?