Predavačky nemajú právo mať rodinu

Autor: Matej Madar | 18.11.2016 o 15:21 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  79323x

Asi nejako takto, by sa dal popísať stav v súčasných „hyper-super-marketoch“. Nech mi prosím odpustí tá pani predavačka, ktorú som včera, chtiac-nechtiac, počul.

17.11. - v štátny sviatok- sa sťažovala svojej kolegyni v obchode, že už dostala rozpis na vianočné sviatky a bude musieť byť v robote 24.12. dopoludnia, na Štefana a ešte aj na Silvestra. Jej veta:  „... A AZDA JA NEMÁM RODINU?“ sa do mňa zapísala veľmi silno. Priznám sa, že priam tak, že som sa až hanbil, že v tom obchode som. Uvedomil som si paradox, že pred 27 rokmi sme kľúčmi štrngali za slobodu a demokraciu a spolu s ňou sa k nám, potichu  a skoro nepozorovane, dostal aj duch kapitalizmu a konzumu toho najhrubšieho zrna, ktorý bráni byť ľuďom so svojimi blízkymi. Sú spoločnosti, ktoré v honbe za ziskom, sú ochotné priam vyciciavať ľudí v dňoch, kedy by každý najradšej bol so svojimi blízkymi. Kto je za to zodpovedný? My všetci, ktorí sme aspoň raz nakupovali v nedeľu alebo vo sviatok. Áno, je to tak. Ponuka je výsledkom dopytu. Ak by sme nechceli nakupovať darčeky 24.12. ráno, ak by sme nechceli kupovať veci v zľave hneď 26.12. poobede, ak by sme boli ochotní vzdať sa rekreačného športu –shopingu- v nedele či sviatky, potom by ani obchody neboli takmer neustále otvorené. Sme však ochotní toto akceptovať? A ak nie, sme ochotní akceptovať a prebrať zodpovednosť za to, že sú ľudia, ktorí kvôli nám nemôžu byť so svojou rodinou v čase, keď my by sme do práce "v živote nešli" a sú tam len kvôli nášmu pohodliu? (A sú tam za smiešny plat?)

Je určite na mieste v tomto urobiť zmeny. Buď zakázať predaj počas nedieľ a sviatkov - čo by asi nebolo kladne prijaté ani obchodníkmi, ani kupujúcimi. Alebo zaviesť taký príplatok za prácu počas týchto dní, aby predavači mali skutočnú kompenzáciu za stratený čas so svojou rodinou. Myslím, že taký 500% príplatok (nie, nepomýlil som sa) je adekvátny. Obchodník by si mal skutočne rozmyslieť či má pre neho (finančný) význam ťahať ľudí do práce vtedy, keď majú byť so svojou rodinou. A ak sú obchody, ktoré nepoloží ani niekoľko miliónových pokút, verím, že budú mať aj na platy. A čo ak sa to premietne do cien? Nuž vo svete je to bežné, že napr. benzín kúpite drahšie cez víkend, alebo jednoducho nakúpte v najbližší pracovný deň...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?